Поклоничко путовање - Острог

У посети Манастиру Острог

31. 05. 2012

С благословом владике Атанасија и СПЦ, а у складу са планом предмета Православни катихизис, 37. класа Војне гимназије реализовала је Поклоничко путовање у манастир Острог у времену од 25-27.маја 2012. Путовало је 45 ученика, вероучитељ, двојица старешина и један наставник.

Након Молебана у Храму Арханђела Гаврила, кренули смо на пут око 20,30 часова. У раним јутарњим часовима стигли смо у манастир Морачу где смо се упознали са једним од наших најзначајнијих средњовековних манастира. У Подгорици смо обишли величаствени Храм Васкрсења Христовог који је у изградњи, као и цркву 40 мученика Момишинћких недавно канонизованих.

Свуда где смо били, наилазили смо на топао и домаћински дочек.

Манастир ОстрогУ манастир Острог стигли смо у суботу, око подне. Одмах по смештају и кратком одмору кренули смо према Горњем манастиру, били смо задивљени призорима кршевитих, али прелепих предела. Доминира у њима бели манастир у огромној стени. Он изгледа као да је са стеном срастао и с њом се поистоветио. На овом светом месту осећали смо се узвишено и достојанствено. Целивали смо мошти Светог Василија Острошког Чудотворца, слава му и милост.

Неки од нас су, фасцинирани овим местом и призором још једном посетили величанствени храм у стени.

У јутарњим часовима, у недељу, присуствовали смо Литургији у Доњем манастиру. Многи од нас су се и причестили.

Уследила је богата трпеза и сусрет са игуманом Павлом, старешином манастира. Као благослов манастира игуман нам је поделио лепе поклоне. У знак захвалности отпевали смо песму „ Са Косова“ којом смо и завршили ово путовање које ће нам остати у најлепшем сећању.

Пут за Београд био је напоран и дуг, али и врло узбудљив и користан.

Информације

Обавештење за други део селекције кандидата за упис у ВГ
Сви позвани кандидати на други део селекције за упис у ВГ морају са собом да понесу оверену ђачку књижицу и да дођу у пратњи родитеља (старатеља)

« Април 2017 »