Наставни план и програм Војне гимназије обухвата програм: редовне наставе, посебних облика наставе и факултативне наставе.

Програм редовне наставе, број и врста наставних предмета, садржај и фонд наставних часова израђују се и мењају у складу са наставним планом и програмом гимназија општег и природно-математичког типа у Републици Србији. Он је обавезан за све ученике, без обзира на смер. Реализацијом тог, основног дела програма, обезбеђују се општа фундаментална знања која ће бити темељ њиховог општевојног, војностручног и војнотехничког образовања у Војној академији.
Оно што је у наставном плану и програму специфично и због чега ова школа с правом носи назив Војна гимназија, јесу посебни облици наставе, факултативни предмети и различити ваннаставни садржаји.
За разлику од посебних облика наставе, који су обавезни, Војна гимназија у четворогодишњем циклусу нуди својим ученицима око двадесет различитих предмета, курсева и течајева, а ученици се, зависно од својих интересовања, опредељују које ће похађати. Сви предмети, курсеви и течајеви су у функцији будућег позива, односно обухватају садржаје једног од видова и родова Војске Србије. Тако се, на пример, ученик који жели да постане морнарички официр може определити за изборни предмет Поморство и навигација и Курс роњења, будући војни инжињер за изборни предмет Електроника и Курс за радио-аматере, а будући официр КоВ за изборни предмет Војну топографију и Водни течај за извиђаче.
Наведени факултативни облици наставе су обавезни за ученике који се за њих определе. Дакле, овај посебни део Наставног плана и програма Војне гимназије чини природну везу између општеобразовних садржаја и будућег позива, тј. припрема и мотивише ученике за специфичне војне садржаје које ће изучавати у Војној академији.
Војна гимназија располаже врхунским условима за извођење свих облика образовно-васпитног рада и савремено опремљеном наставно-материјалном базом. Настава се, највећим делом, изводи у школској згради у наменским учионицама, кабинетима и лабораторијама.
У школској згради су и просторије за посебне намене, колективне облике наставе, седнице, свечане скупове, кино сала, свечана сала, дидактички кабинет и др. Већина просторија је повезана системом интерне телевизије.
Посебни облици наставе се изводе на специјализованим полигонима, вежбалиштима, аеродромима и другим погодним местима изван локације Војне гимназије.