Текериш - 43. класа

Ученици 43. класе у Наставној посети

29. 09. 2015

У суботу, 26.9.2015, ученици 43. класе са својим старешинама реализовали су наставну посету, своју прву у четворогодишњем школовању. Посетили су Текериш, Тршић и манастир Троношу.

Прва станица била је Текериш. У селу Текериш, поред пута Шабац-Крупањ, подигнут је споменик 28.06.1928. године. Споменик је сећање на Први светски рат и Церску битку која се водила на овим просторима. Споменик се састоји се из три нераздвојне целине.

Централни део, споменик у виду громаде (део планине) урађене од необрађених камених блокова који као да израњају из земље. Висина споменика је 10,5 м, а на врху на завршном камену постављен је бронзани орао са раширеним крилима и ловоровим венцем у кљуну као симболом мира и пријатељства. На предњој, западној фино обрађеној страни споменика, урађен је грб Србије. Са леве стране грба су бројеви од бронзе "18.08." а са десне стране "1914. године". Испод грба је текст: "Ваша дела су бесмртна".
Спомен костурница је неправилног облика и ограђена шестоугаоним стубовима међусобно повезаним ланцима. 2003. године поводом обележавања 75-огодишњице Церске битке у овом спомен простору су постављене бисте знаменитим војсковођама: Радомиру Путнику, Живојину Мишићу, Степи Степановићу, Петру Бојовићу и Павлу Јуришићу Штурму. У састав меморијалног комплекса Текериш спадају још и спомен чесма и музејска поставка Церске битке. Цео комплекс је заштићен као споменик културе од посебног значаја за Србију.
Том приликом ученици су упознали детаљно ток догађаја Церске битке, чули доста занимљивости и посетрили Спомен-костурницу палим борцима.

У Тршићу су доживели изглед кућа наших предака, начин организовања тадашњих породица и оно најважније,сазнали нешто више о животу Вука Стефановића Караџића (1787. - 1864.), најважније личности српске књижевности.

На крају су посетили манастир Троношу, где су чули легенде и историјске чињенице о овом величанственом споменику културе, где је и Вук Караџић начинио своје прве школке кораке.

Пуни лепих утисака и нових сазнања вратили су школским обавезама.

« Јул 2017 »