41. класа - Вила Обреновића

Обишли смо “Златни брег“ и Виминацијум

28. 10. 2014

По хладном и облачном времену ученици другог разреда  посетили су Вилу Обреновића и Виминацијум.

Прва дестинација била је Вила Обреновића на брду Плавинац код Смедерева.

Вила «Златни брег», летњиковац династије Обреновић, налази се усред винограда и парка на површини од 30 хектара. Ученици су имали прилику да виде намештај и ондашњи раскош краљевске породице: прелепи салон, радни кабинет, гарнитуре из 1780. године, иконе из 18. века, персијски тепих од 500000 чворова камиље длаке стар три века, поклоне Бечког двора....

У овој вили донешене су и важне историјско-политичке одлуке: проглашена је краљевина 1882.године, доношени устави, потписивани укази, постављења.

Посебно треба истаћи обилазак Виминацијума јер је он данас један од најзначајнијих културно-туристичких знаменитости Србије и омиљена дестинација ђачких екскурзија. Виминацијум је археолошко налазиште, некадашњи град, римски војни логор. Настао је у првом веку  и трајао до почетка VII века. Познат је и као главни град римске провинције Горње Мезије, која се простирала на већем делу данашње Србије.

Ученичка пажња посебно је била усмерена на сазнања о најстаријем скелету мамута у Европи. Откриће мамута Вике, како га код нас зову, сматрају највреднијим у Србији. За скелет овог огромног мамута сачињен је «Мамут парк» који су ученици са пажљиво  разгледали.

Фотографије говоре више од речи па их са пажњом треба погледати.

« Јун 2017 »