Свети Сава 2019.

Прослављен Свети Сава у ВГ и ССВШ

28. 01. 2019

Дана 27.01.2019. године, када наша Света Православна Црква прославља свога оснивача, Светога равноапостолног Саву првог српског Архиепископа и Просветитеља, у Војној гимназији и Средњој стручној војној школи, молитвено и пригодно је прослављен празник Светог оца нашег Саве, утемељитеља српске просвете.

Након Свете Литургије у Храму Светог Архангела Гаврила, којој је присуствовао велики број ученика, у школској згради обављен је обред освећења кољива и резања славског колача, те пригодна академија коју су, у сарадњи са својим професорима, приредили ученици Војне гимназије и Средње стручне војне школе.

Чин освећења кољива и резања славског колача обавили су свештеници: протојереј-ставрофор др. Александар Средојевић, јереј потпоручник Славко Папић војни свештеник при Војној гимназији и вероучитељ, те протођакон Радомир Ракић, главни и одговорни уредник Информативне службе СПЦ. Обреду је присуствовао и јереј мајор Немања Петровић војни свештеник при Војној академији.

Кумови овогодишње славе били су капетан Жељко Кремић и војни службеник Маја Булатовић.

Обреду су присуствовали начелник Војне академије генерал-мајор др Бојан Зрнић са члановима колегијума, начелници и представници управа Министарства одбране и Војске Србије, пензионисани припадници Војне гимназије, представници средстава јавног информисања, као и сви професори и ученици ових просветних установа.

Присутне је у име Војне гимназије и Средње стручне војне школе поздравио, и честитао славу ученицима и наставницима, потпуковник Александар Антић, нагласивши значај обележавања Савиндана. - Свети Сава, утемељивач српске цркве и школе, двоструки је узор - као просветитељ, али и као морална вертикала свих нас – истакао је потпуковник Антић и позвао наставнике и ученике да и даље следе пут који је он трасирао.

Ђаци Војне гимназије и Средње стручне војне школе, након обреда сечења славског колача а поводом данашњег празника, традиционално су, за све госте извели приредбу, и садржајан и инспиративан културно-уметнички програм.

« Септембар 2019 »