Студеница

Поклоничко путовање у Студеницу

23. 10. 2012

Ученици 38. класе Војне гимназије, кадети Војне академије и слушаоци Школе за резервне официре, кренули су путем славних српских средњовековних манастира. Путовање смо започели посетом Богословији у Крагујевцу и разменили искуства са својим вршњацима. Пут смо наставили ка манастиру Градац, у коме смо се сусрели са једним од најактивнијих и најобразованијих сестринстава Православне цркве. Дан смо завршили посетом манастиру Студеници, где смо преноћили.

Сутрадан смо обишли велелепне зидине Студенице  и поклонили се моштима наших великих светитеља Св. Симеона, Св. Анастасија и Св. Симона Монаха. Затим смо се упутили ка Жичи где смо чули једну од најинтересантнијих прича о нашим светињама, упознали се са значајем Жиче, коју је она имала за наш народ кроз векове. Наше поклоничко путовање завршили смо посетом Лазарици и целивали део моштију Св. кнеза Лазара, осећајући дух наше војске која се причестила пред Бој на Косову.

Оно што смо научили на овом путовању не учи се само из књига, а то је важност нашег наслеђа које нам је света лоза Немањића оставила. Подсетили смо се нас да нисмо народ без порекла и традиције већ неко ко има чиме да се похвали.

« Јун 2017 »